Срок на обучение: 3 семестъра
Форма на обучение: редовна
Ръководител: проф. д-р Георги Вълчев
е-mail: g_vulchev@yahoo.com
Секретар: Ангелина Чипева – chipeva@phls.uni-sofia.bg
Културна антропология и културно наследство е нова магис-търска програма, ориентирана към спецификите на трудовия пазар на ХХI век, изискващ нови хибридни знания, умения и компетен-тности. Програмата е подходяща за кандидати от всяко професио-нално направление, които искат да придобият допълнителна ква-лификация и да разширят възможностите си за професионална реализация. Обучението съчетава антропологическата чувствител-ност към предизвикателствата на настоящето с инструментите за интерпретиране и управление на специфичното културно наслед-ство на България.
Магистърската програма е с продължителност от 3 семестъра. През първия семестър се изучава набор от задължителни дисцип-лини, които очертават едно по-широко поле, в което се разкриват пресечните точки между културната антропология и културното наследство. През втория семестър студентите имат възможност да избират между две специализации – „Културна антропология“ и „Културно наследство“.
Специализация „Културна антропология“ съчетава традицион-ната тематика на антропологията като празници, фолклор, мито-логия, религия, етнически и национални идентичности с интереса към по-новите феномени в културата – глобализацията, медиите, рекламата, политическата комуникация, дигитални култури и т.н.. Придобитите знания и компетентности дават възможност за про-фесионално развитие в широк набор от сфери (например културен туризъм, медии, реклама и PR, държавни културни институции, нестопанския сектор и други), където способностите за разбиране на обществото и процесите в него, разработване на проекти, из-ползващи културата като ресурс, анализ и управление на интер-културни проблеми и т.н. се явяват ключов капитал.
Специализация „Културно наследство“ комбинира антрополо-гическите чувствителност и аналитичен инструментариум с една по-конкретна практическа насоченост в областта на културното наследство, неговата социализация и мениджмънт и културния туризъм. Подходът към културното наследство е комплексен, като в него, освен традиционните археологически и исторически па-метници, се включват архитектурата, художественото наследство и галеристиката, етнографското наследство (включително традици-онни занаяти, всекидневна култура, кулинария), музейната инф-раструктура и културният пейзаж. Подготвят се специалисти, кои-то могат да се реализират успешно във всички сфери на културния туризъм, в културни институции, държавни и общински структу-ри, частни фирми, имащи за предмет на дейност културното нас-ледство, нестопански организации и т.н.
Последният семестър е насочен към по-индивидуална научно- изследователска работа, която включва изследователски семинар, теренна практика и подготовка на магистърска теза. Според въз-можностите програмата предлага участие в лятна школа, която всеки път се провежда в различен град по тема, свързана локални-те проблеми и специфики.
Съзнателно търсеният баланс между теоретични познания и практически умения, антропология и културно наследство разши-рява възможностите за реализация на кандидати от различни спе-циалности, като същевременно дава възможност за получаване на допълнителна квалификация на специалисти, които вече са реално ангажирани със социализацията на културното наследство и раз-витието на културния туризъм в България.
Прием: от зимен семестър
Условия за прием – важат за кандидати за места държавна суб-сидия и за кандидати за платена форма на обучение:
1. Диплома за завършено висше образование, независимо от професионалното направление.
2. Среден успех от дипломата за завършено висше образование – най-малко добър (4.00);
3. Оценката от събеседване за мотивацията, очакванията и об-щата подготовка в областта на антропология и културното наслед-ство.
Балообразуване: Среден успех от т. 2 и т. 3 от условията за прием.